הנגשת אתרי אינטרנט

הנגשת אתרים - כל המידע

האינטרנט כיום מקיף את חיי החברה והפרט בכל נושא. הפעולות הרבות שאנו מבצעים דרך האינטרנט, החל מחיפוש מידע וכלה ברכישת מוצרים אונליין מגדירות מחדש את הצורך הבסיסי באינטרנט. המשמעות הנגזרת מהעניין היא, שיש צורך בסיסי להנגיש אתרים ואפליקציות לבעלי מוגבלויות, שאינם יכולים לבצע את הפעולות בצורה פשוטה. במאמר זה תוכלו להכיר מקרוב את נושא ההנגשה והצורך הבסיסי שבו. המודעות להנגשת אתרים עולה בשנים האחרונות, עקב המודעות לאחוזים הרבים בחברה הסובלים ממוגבלויות. כמו כן, קיים ארגון עולמי אשר דואג למסד את נושא ההנגשה, ולהגביר את המודעות להנגשת הטכנולוגיה, לבעלי מוגבלויות.

לאלו בעלי מוגבלויות מיועדת ההנגשה?

בעלי המוגבלויות להם מיועדת ההנגשה כוללים את אוכלוסיית העיוורים ומוגבלי הראייה, להם יש להנגיש את האתר בעיקר בפן הטקסטואלי, בין על ידי הטמעת האפשרות לשמיעת המידע, ניגודיות בצבעים לבעלי לקויות ראיה וכלים שונים אשר מסייעים בקריאה ובצפייה במידע הרלוונטי.גם אוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה יהנו מאתר אינטרנט מונגש כראוי. לאוכלוסייה זו, נגישות היא הטמעת מסרים הפועלים באופן ויזואלי ללא צורך בשמיעתם לקבלת המידע הרצוי.
בעלי מוגבלויות כוללים גם בעלי דיסלקציה והפרעות קשב וריכוז. בניית האתר בצורה נכונה ומקצועית, תאפשר להם לקבל את המידע או השירות שהם זקוקים לו.

ישנם מספר סיבות כלכליות וחברתיות להנגיש את אתר האינטרנט וכדלהלן:

  • אחריות חברתית – גם בעלי עסקים מוגדרים כחלק מחברה המושתת על ערכים של עזרה לחלש ולשונה. העסק אמור לשרת את כל הלקוחות באופן שווה, וגם את בעלי המוגבלויות שבו.
  • הגדלת מעגל הלקוחות – שיעור בעלי המוגבלויות בישראל עומד על עשרות אחוזים. משום כך, אין ספק שחשיפת האתר גם לבעלי מוגבלויות, הינה חשיפה ללקוחות חדשים.
  • תקנות על פי החוק – ישנם עסקים, אשר מוגדרים על ידי החוק כעסקים המחוייבים בהנגשת שירותיהם לבעלי מוגבלויות. עסקים אלו חייבים לדאוג לאתר מונגש ונוח עבור אוכלוסייה זו.

אלו בעלי עסקים מחוייבים על פי חוק בהנגשת האתר?

על פי התקנות בישראל, כל אתר המספק שירות לציבור, יחשב אתר המחוייב בתקנות ההנגשה ואשר כפופות לתקנון הנגישות הבינלאומי.

קטגוריה זו כוללת בראש ובראשונה את כל השירותים הציבוריים דוגמת בנקים, קופות חולים, משרדי ממשלה ועוד. עסקים פרטיים הכלולים בקטגוריה זו הינם רבים וכוללים את כל חברות הביטוח, מוסדות להשכלה גבוהה ועוד. חנויות אונליין למכירת מוצרים שונים גם הם נכללות בשירות לציבור.

כדי לדעת האם העסק שלכם עומד תחת הקטגוריה של 'שירות לציבור', מומלץ לפנות לאיש מקצוע המכיר את התחום, אשר יעזור לכם להגדיר את מטרת העסק שלכם והאם הוא מחויב בתקנות אלו.

כמובן, שאי עמידה בתקנות יגררו קנסות גבוהים לבעלי עסקים אלו, אף ללא כל תביעה מצידו של בעל מוגבלות כל שהיא.

כיצד מבצעים הנגשה לאתר?

על מנת לבצע הנגשה לאתר האינטרנט, יש להכיר את כל התקנות בנושא, כגון; מה כוללת ההנגשה? מהו התקציב האפשרי לבעל העסק להשקיע בהטמעת הטכנולוגיות להנגשה? ועוד. יתרה מכך, על בעל המקצוע להכיר היטב את הטכנולוגיות הקיימות בשוק, המבצעות את הנגשת האתרים בצורה הטובה ביותר.

באופן כללי, הנגשת האתר מתחלקת על פי המוגבלויות השונות שניתן להתקל בהם בשימוש עם האתר. כך לדוגמה, הנגשת האתר לעיוורים כוללת הטמעת יכולת הקראה לכל הטקסטים באתר, פירוט מילולי תחת כל תמונה המבהירה את המסר שבתמונה, סידור האתר באופן בהיר ויכולת מעבר בין התכנים על ידי מקשי מקלדת.

לאוכלוסיית החרשים, יש להוסיף כתוביות לכל סרטון וידאו המופיע באתר, ולוודא שהמסרים עוברים ללא השמע בצורה ברורה.

כיום ישנם תוספים רבים המסייעים בהנגשת האתר, ניתן להעזר בהם ולחסוך עלויות רבות.

אם ברשותכם אתר שברצונכם להנגישו כחלק ממיתוג העסק או מצד חובת החוק המוטלת על סוג העסק שברשותכם, נשמח לסייע לכם באיפיון האתר ובהתאמתו לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות השונים.

איציק לוגסי

איציק בעל נסיון בתחום ה-seo מעל 10 שנים, לאורך השנים קידם והוביל מאות אתרים להצלחה.

בלי טריקים
ובלי שטיקים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!